Tävlingar (2024)
Orienteringstävlingar våren 2024
Nedan finns en uttagen lista på vårens (2024) orienteringstävlingar i Göteborgsdistriktet och nära tävlingar i angränsande distrikt (Bohuslän Dal, Västergötland och Halland):
Den aktuella, uppdaterade listan finns att se här på Eventor. Kalendern här på hemsidan uppdateras också med tävlingarna.
ORIENTERING I NÄROMRÅDET UNDER VÅREN 2024
21/4 – Herkules Skogsdåd, FK Herkules
21/4 – Mariestadsmedeln, Mariestads FK
23/4 – Vårserien etapp 1 (ungdom), IFK Göteborg
26/4 – Öppet Skaraborgsmästerskap natt, Falköpings AIK
26/4 – Ullareds Campingsprint, IK Trenne Ullared
27/4 – SAIS-trampen, Stångenäs AIS
27/4 – Traneträffen, OK Tranan
27/4 – Ullaredsdubbeln medel, IK Trenne Ullared
28/4 – Ullaredsdubbeln lång, Falkenbergs OK
28/4 – Värst i Herrsta, Herrestads AIF
28/4 - Öppet Skaraborgsmästerskap lång, Hjobygdens OK
1/5 – Vårserien etapp 2 (ungdom), OK Alehof
1/5 – Dubbeljakten Ulricehamn, Ulricehamns OK
2/5 – Veteran-OL, Sjövalla FK
4/5 – Gällstads medeldistans, Gällstadbygdens SOK
5/5 – IK Omega kort, IK Omega
9/5 – Vårserien etapp 3 (ungdom), IF Marin Väst/Göteborgs Skidklubb
9/5 – Skärmenträffen, OK Skärmen
10/5 - MTBO SM/JSM/USM/VSM Svenska cupen etapp 1 sprint, Ulricehamns OK
11/5 - MTBO SM/JSM/USM/VSM Svenska cupen etapp 2 lång, Ulricehamns OK
12/5 – Orintos Vårtävling, OK Orinto
12/5 - MTBO SM/JSM/USM/VSM Svenska cupen etapp 3 medel, Ulricehamns OK
15/5 – Göteborgs Sprintcup etapp 1, GMOK/Tolereds AIK
21/5 – Vårserien etapp 4 (ungdom), Frölunda OL
22/5 – Göteborgs Sprintcup etapp 2, IFK Göteborg
25/5 – Unionsmatchen publiktävling, Hestra IF/Rydboholms SK
25/5 - Unionsmatchen lång, Hestra IF/Rydboholms SK
26/5 - Unionsmatchen stafett, Hestra IF/Rydboholms SK
29/5 – Göteborgs Sprintcup etapp 3, Tolereds AIK
2/6 – Gbg Sprint Challenge etapp 1 stadssprint, Frölunda OL
2/6 – Gbg Sprint Challenge etapp 2 skogssprint, Frölunda OL
5/6 – Göteborgs Sprintcup etapp 4, Kungälvs OK/Tolereds AIK
6/6 – Vårserien etapp 5, Sjövalla FK
8/6 – DM Sprint Göteborg, Mölndal Outdoor
8/6 – Kinnekullesprinten etapp 1&2, Istrums SK/OK Klyftamo
9/6 – Sommarlandssprinten, IK Gandvik
13/6 – Klubbmästerskapen sprint, Frölunda OL
13/6 – Veteran-OL, IK Stern
16/6 – ICA-Anders sprint i Gällstad, Gällstadbygdens SOK
18/6 – Minitjoget i Sätila, OK Räven
23/6 – Gekåssprinten, IK Trenne Ullared
29/6 – Fästningssprinten, SOK Träff
12/7 – Halland 3-dagars etapp 1 medel, FK Friskus-Varberg/OK Nackhe
13/7 – Halland 3-dagars etapp 2 lång, FK Friskus-Varberg/OK Nackhe
14/7 – Halland 3-dagars etapp 3 lång, FK Friskus-Varberg/OK Nackhe